Կատարողական վարույթի շրջանակում ֆիզիկական անձ պարտապանների աշխատավարձի եւ այլ տեսակի եկամուտների վրա բռնագանձում տարածելու վերաբերյալ դրույթները հստակեցնելու, պարտապան ֆիզիկական անձանց լրացուցիչ սոցիալական երաշխիքներ նախատեսելու, ինչպես նաեւ կատարողական գործողությունների իրականացման արդյունավետությունն ապահովելու անհրաժեշտությունից ելնելով՝ Կառավարությունը ներկայացրել է փոփոխություններ եւ լրացումներ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում:
Հարցը քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 26-ի նիստում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանի ներկայացմամբ պահանջատիրոջ համաձայնության դեպքում, անկախ պարտապանին սեփականության իրավունքով պատկանող գույքի առկայության, նախատեսվում է հնարավորություն՝ բռնագանձումը նախ տարածել վերջինիս եկամուտների վրա: Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ նշված կարգավորումը, չանտեսելով կատարման ենթակա ակտի հարկադիր կատարման կարեւորությունը, լրացուցիչ երաշխիք է ստեղծում պարտապանի սոցիալական դրության պաշտպանության համար, քանի որ եկամուտների վրա բռնագանձում տարածելն արդեն իսկ հիմք է պարտապանի գույքի հարկադիր իրացմանն ուղղված գործողություններ չկատարելու համար:
Նախագծով առաջարկվում է նաեւ, որ պարտապանի եկամուտների վրա բռնագանձում տարածելուց հետո պարտապանի եկամուտների հանրագումարը պետք է պակաս չլինի օրենքով սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չափից: «Առաջարկվող կարգավորումը լրացուցիչ երաշխիք է ստեղծում պարտապանի սոցիալական երաշխիքների ապահովման բնագավառում»,- մանրամասնել է Լեւոն Բալյանը:
Հարակից զեկուցող Լիլիթ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ նախագիծը բխում է 2021-2026 թվականների ԴԱՀԿ-ի բարեփոխումների ռազմավարությունից եւ առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:

Within the enforcement proceedings stemming from the specifying the provisions on spreading penalty on the salary of the physical person’s debtors and other kind of incomes, designing the debtor physical persons’ additional social guarantees, as well as ensuring the efficiency of the action implementation, the Government presented amendments and addenda to the law On Compulsory Enforcement of Judicial Acts.
The issue was debated at April 26 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
As the RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan presented, in case of the claimant’s consent, irrespective of the availability of the property belonging to the debtor by the right of ownership, opportunity is designed to spread the penalty on the latter’s incomes. The key rapporteur noted that the mentioned regulation, without avoiding the importance of the enforcement of judicial acts subject to implementation, creates additional guarantee for the protection the debtor’s social status, as the spreading penalty on incomes is already a basis for not fulfilling actions aimed at compulsory enforcement of the debtor’s property.
It is also proposed by the draft that after spreading penalty on the debtor’s incomes the total sum of the debtor’s incomes should not be less from the amount of the minimum salary established by law. “The proposing regulation creates additional guarantee in ensuring the debtor’s social guarantees,” Levon Balyan detailed.
The co-rapporteur Lilit Minasyan informed that the draft stems from the strategy of the reforms of the compulsory enforcement of judicial acts for 2021-2026 and proposed her colleagues to vote for the draft.